#ilatanka_reading
Мілан Кундера «Безсмертя»

Від Кундери я інтелектуально п’янію. Чи раджу я вам роман «Безсмертя»? Так, якщо в нас схожі смаки. Перевірте.

  • Сюжет — це не найголовніше для вас, основне — атмосфера, стиль і багато поживи для роздумів. У «Безсмерті» є сюжет, але він — лише канва, головне — стимул подумати про неоднозначність людських бажань і парадокси стосунків, творчості, життя та смерті.
  • Вам подобаються пазли. Ось ви не розумієте, що відбувається. Що тут роблять Ґете, Бетховен, Гемінґвей..? А потім — бац! І всі крапочки з’єдналися в лінії.
  • Ви не уникаєте «токсичних», «нездорових» стосунків у романах. Навпаки ви цінуєте, коли автору вдається щось зачепити у вас і водночас змусити співпереживати. Навіть героям, що спочатку викликали відторгнення.
  • Ви любите, коли автор виводить... інколи з зони комфорту, інколи з себе. Так, зазирнути у свої темні куточки — це не зовсім приємний досвід. Але ви готові.
  • Сильна історія для вас — це та, що змінює щось у вас. Наприклад, після «Безсмертя» я усвідомила, що часом те, як ти входиш у історію, залежить не від тебе.

Якщо я вас не налякала — читайте.

P. S. Не можу не поділитися добіркою цитат із роману.

«Завдання поезії полягає не в тому, щоби приголомшити нас чимось разючим, а в тому, аби зробити незабутньою і сповненою невимовного смутку однісіньку мить буття».

«Що байдужіша людина до політики, до інтересів свого ближнього, то дужче переймається своїм обличчям. Це індивідуалізм нашого часу».

«Коли когось любиш, то любиш його обличчя, і це робить його відмінним від інших».

«Перед лицем безсмертя люди, звісно ж, не рівні. Потрібно виділити мале безсмертя, тобто згадки про людину в пам’яті тих, що знали її… і велике безсмертя, коли людину пам’ятають ті, що її не знали. Існують кар’єри, які від початку наражають людину на велике, щоправда, непевне, навіть невірогідне, проте цілком можливе безсмертя, — це кар’єри мистців і державних діячів».

«…влада журналіста ґрунтується не на праві ставити запитання, а на праві вимагати відповіді».

«…бути цілком сучасним означає: ніколи не ставити під сумнів зміст сучасного, служити йому як абсолютному, себто жодних сумнівів».

«…коли чоловік цікавиться жінкою, він робить усе, щоби бодай непрямим чином увійти в контакт із нею, щоб звіддаля сягнути в її світ і струсонути його».

«…або жінка стане майбутнім чоловіка, або людство загине, бо лише жінка може плекати в собі безпідставні надії й запрошувати нас у сумнівне майбутнє, у яке без жінок ми давно вже перестали би вірити».

Коментарі ()