#книги
Три теплі книжки із… Скандинавії!

Мене накрило хвилькою скандинавської літератури. Якось випадково прочитала одну за одною три книжки північноєвропейських авторів: «Чоловік на ім’я Уве» (A Man Called Ove) Фредріка Бакмана зі Швеції, «Літня книжка» Туве Янсонн із Фінляндії, «Маленька книга хюґе. Як жити добре по-данськи» Міка Вікінга з Данії. Вони всі різні, але по-своєму чудові й «теплі». Коротко розповім про кожну з них.

«Чоловік на ім’я Уве» (A Man Called Ove) – це історія про 59-річного шведа-мізантропа, якого щойно відправили на пенсію. Він із тих, що все життя їздить на Саабі й робить висновки про людей, залежно від того який у них автомобіль. Він постійно на щось нарікає. І молодь не така. І каву вже не вміють нормальну варити. І будинки купують лише в кредит. Йому – усе не так. А ще Уве, здається, терпіти не може своїх сусідів і хоче одного – померти, бо життя втратило сенс після смерті дружини. Але от невдача – через цих же «клятих» сусідів йому ніяк не вдається покінчити зі своїм життям. Спочатку цей герой дратує, але згодом читаєш про його життя й відчуваєш до нього все більшу симпатію.

Ця книжка дуже світла. Десь сумна, десь смішна, десь іронічна. Не дивно, що вона відразу стала не лише національним бестселером, а й набула популярності в багатьох країнах. Я звернула на неї увагу завдяки тому, що вона досить довго тримається в рейтингу на Amazon. І сподіваюся, що вже якесь українське видавництво придбало права на її переклад, а поки її можна прочитати англійською.

«Літня книжка» – це коротенькі історії про життя маленької дівчинки Софії на острові, де вона проводить літо з бабусею й татом. До речі, автором цієї книжки є славнозвісна Туве Янссон – фінська художниця, романістка й дитяча письменниця шведського походження, яка стала мільйонеркою завдяки своєму книжковому серіалу про чарівних істот Мумі-тролів. У неї теж був свій острів, де вона проводила літо зі своєю половинкою – художницею Тууліккі Пієтілею. Тож вона добре знає про особливості життя на острові. Але острів – це просто тло для пізнавання простих істин Софією.

«… краса вивіски не потребує, гарна людина – теж».

А ще якось вона, розмірковуючи про свого волелюбного кота-непослуха, каже бабусі:

– Дивна штука – любов, – сказала якось Софія. – Що більше когось любиш, то байдужішим той стає.

– Так воно є, – погодилася бабуся. – І що робити?

– Далі любити, – грізно відповіла Софія. – Більше і ще більше!

«Маленька книга хюґе. Як жити добре по-данськи» – це книжка про секрети щастя данців. Попри те, що в них дуже коротке літо, а дощі йдуть у середньому 179 днів на рік, Данію постійно визнають країною, де живуть найщасливіші люди. У чому секрет? Безкоштовна медицина й вища освіта? Короткий робочий тиждень? Автор книжки й водночас засновник та керівник Інституту дослідження щастя Мік Вікінг, пише, що ці фактори дійсно впливають, але головне – хюґе. Важко перекласти це поняття українською, або й іншою мовою. Це певна філософія. Особливий підхід до життя, у рамках якого данці створюють собі затишок і гармонію в повсякденному житті, а ще отримують насолоду від простих речей – свічок, кави, тістечок, книжок, пледів і спілкування з близькими. Один лише приклад. Щороку європеєць з’їдає у середньому 4,1 кг цукерок, данець – 8,2 кг. Мені лише цікаво, як це впливає на їхню вагу…

У книжці є такий собі маніфест хюґе. Я вирішила його трішечки адаптувати під себе й поступово впроваджувати.

Мій маніфест хюґе

  • Прихисток. Перетворіть вашу оселю на штаб-квартиру хюґе. Як? Вироби з дерева, натуральні матеріали, книжки, кераміка, багато ковдр і подушок… І влаштуйте собі хюґе-місце. Моя мрія – підвіконня з подушками для читання.  
  • Атмосфера. Створіть у вашій оселі хюґне освітлення завдяки свічкам і лампам. При цьому краще декілька маленьких джерел світла, ніж одна велика люстра.
  • Комфорт. Влаштуйтеся. Мій ідеальний варіант – подушки, плед, книжечка. Зробіть паузу й розслабтеся.
  • Задоволення. Побалуйте себе кавою, шоколадом, тістечками. Ех… зараз ще мрію про бокал вина.
  • Єднання. Проводьте час із близькими людьми. Обіймайтеся. Створюйте спільні спогади. Започатковуйте традиції – настільні ігри з друзями щоп’ятниці або родинний перегляд улюблених фільмів щонеділі.
  • Присутність тут і зараз. Вимкніть телефон.
  • Рівність. «Ми» понад «я». Поділяйте свободу й обов’язки.
  • Гармонія. Не треба нікому нічого доводити.
  • Перемир’я. На хюґе-зустрічах не варто згадувати складні теми.
  • Вдячність. Приймайте й будьте вдячні.

У чому принади хюґе для мене?

Щастя на щодень. Мені подобається підхід, коли варто не чекати на омріяну відпустку, а створювати собі маленькі радощі кожного дня.

Недорого. Чашка смачної кави? Настільні ігри з друзями? Читання книг на підвіконні? Це доступно кожному.

Ідеально для інтровертів. Ідеальна компанія для хюґе-моментів – це 3-4 людини, так як я і люблю найбільше.

Узагалі мій головний висновок після прочитання – щастя в наших руках, і його доволі легко створювати. Треба просто більше хюґитися – проводити часу з близькими та друзями, балувати себе приємними дрібницями.

Тож кожна з цих трьох книжок – гарний вибір для літньої відпустки чи хюґе-вихідних.

Коментарі ()