#книги
Як любити дитину?

Малесенька. Тонесенька. Однак дуже не проста книжка. Вона може вам сподобатися, а може – засмутити або навіть розлютити. У будь-якому разі ця книжка навряд залишить вас байдужим.

Я прочитала «Як любити дитину» Януша Корчака тижнів зо три тому, а й досі під враженням. Значною мірою через права дитини, які сформулював автор – польський педагог, лікар, громадський діяч. Звучать ці права так:

  • право дитини на смерть;
  • право дитини на день нинішній;
  • право дитини бути такою, якою вона є.

Від першого права моторошно, чи не так? У мене – мами двомісячного немовля – волосся піднялося від цієї фрази. Як же так? Автор далі пояснює: «Боячись, аби смерть не відібрала у нас дитину, ми відбираємо в неї життя; не бажаючи, щоб дитина померла, не дозволяємо їй жити».

Щодо другого права, то воно мені дуже близьке. Йдеться про те, що непотрібно жити майбутнім: «Ось дитина сяде і…», «Коли син піде…», «Як заговорить донька…». Автор нагадує, що варто бути з дитиною тут і зараз.

Третє право теж ніби зрозуміле, але від того не менш складне для виконання. Дуже не хочу щось прогледіти й сплутати свої мрії з синовими, зламати його.

Тож як любити дитину? Автор не дає відповіді на це питання, натомість піднімає силу-силенну інших, які й так час від часу зринають у моїх думках. Чи здорова дитина? Чому плаче? Чи не голодна? Чи все дозволяти? Чи...?

«… дозволяти дитині все? Ніколи, бо зі знудьгованого раба виростимо знудьгованого тирана. Забороняючи, гартуємо волю дитини, хоча б тільки в напрямку обмежень і відмов, розвиваємо її винахідливість у діях в обмеженому просторі, уміння вислизати з-під контролю, пробуджуємо критичне ставлення до життя».

Насправді багато питань, а відповіді автор радить шукати не в книжках, а в тихому спогляданні за дитиною. Бо, як на мене, найкраща порада автора звучить так:

«Черпай не з книжки, а з себе».

Чесно кажучи, були моменти в роздумах автора, з якими я ну дуже не згідна. Проте мені все одно здається, що книжка вартісна. Мені вона допомогла сформулювати свої табу: не обманювати, не сміятися з дитини, не забороняти хаотично.

 P. S. Попередній допис про книжку для батьків: «Таємна підпора. Прихильність у житті дитини» Людмили Петрановської

Коментарі ()