#книги
П’ята Саллі

Хто? Хто не читав роман Деніела Кіза «Таємнича історія Біллі Міллігана», у якому головний персонаж має 25 особистостей? Я не читала. Спочатку взялася за його попередню роботу «П’ята Саллі», у якій він уперше звертається до теми множинної особистості. Що це таке?

Уявіть.

  • Ви йдете на співбесіду й дуже нервуєтеся. Раптом відчуваєте холодок у шиї – і приходите до тями вже в одязі офіціантки. Вас таки взяли на роботу. Але ви не пам’ятаєте, як і коли.
  • Ви приходите додому й знаходите речі, яких ніколи не купували. Надто відверту сукню або пензлі для малювання.
  • Ви вперше за місяць телефонуєте колишньому чоловікові, щоб дізнатися, як справи у ваших дітей, а він кричить, щоб ви перестали його щодня тероризувати… 

Такі ситуації для головної героїні Саллі – не дивина. І вона думає, що таке трапляється й з іншими людьми, а тому особливо не переймається. Аж поки не прокидається в лікарні майже зґвалтована після невдалої спроби самогубства. Вона нарешті розуміє, що їй потрібна допомога та потрапляє до лікаря Роджера Еша. Виявляється, у неї психічний розлад множинної особистості. Це коли тіло одне, а особистостей значно більше. І таке насправді трапляється, коли людина зазнає серйозних моральних і фізичних знущань, особливо в дитинстві.

Та повернімося до сюжету. Під час одного з сеансів Саллі бачить у дзеркалах зовсім різні відображення й приймає той факт, що вона не одна. Їх п’ять. Сіра мишка, інтелектуалка, запальна актриса, емоційна слідопитка й жорстока бунтарка. Чи вдасться лікарю зібрати Саллі докупи? Хм… Читайте!

Що сподобалося? Історія відразу засмоктує. Дізнаєшся про одну особистість, як вона виникла, яким життям зараз живе, потім про іншу… І хочеться гортати сторіночки далі. Читається легко, бо, попри тему, немає нагромадження медичних термінів.

Що не сподобалося? Мені бракувало реалістичності. Що далі я читала, то частіше хотілося автору сказати: «Та ну ладно?». Спойлери! По-перше, забагато насильників, як для життя однієї людини. Я вже думала, що з таким розкладом, лікар – теж насильник. По-друге, як могла Саллі дотягти майже до 30 років на волі? З її постійними провалами в пам’яті й порушеннями закону... Чому з її набором талантів у неї не було друзів? Як її колишній чоловік не запроторив до психлікарні? Якщо вона і йому, мабуть, називалася різними іменами. Крім того, мене розчарував кінець. Я розраховувала, що в кінці буде «та-да-да-дам!», а що отримала? Мелодраму.

Читати чи не читати? Ось у чому питання. Як на мене, читати. Однак без надмірних очікувань.

Коментарі ()