#книги
Перемикайся. Стань тим, ким хочеш бути

Ми всі знаємо, що можемо бути кращими, ніж ми є. Комусь для «ідеальності» не вистачає вільної англійської, хтось прагне скинути декілька кілограмів, а дехто вкотре обіцяє частіше телефонувати батькам і не просиджувати ночі в соцмережах. На жаль, більшість наших благородних цілей мігрує з однієї новорічної резолюції в іншу, або ми просто собі кажемо: «От нехай свята пройдуть – і я візьмусь за себе». При цьому ми щиро віримо, що цього разу в нас усе вийде. А потім з’являються сотні причин або спокус, які нам не дають втілити задумане. Знайома ситуація? Чому людині так важко змінитися? Що робити? На ці питання намагається відповісти Маршалл Ґолдсміт, коуч провідних топ-менеджерів США, у своїй книжці «Перемикайся. Стань тим, ким хочеш».

Насамперед автор нагадує дві прості істини:

  1. Зміна поведінки – це найважче, що доросла людина може змінити.
  2. Ніхто не змусить нас змінитися, доки ми справді цього не захочемо.

Чому так? Ми – хороші планувальники і погані виконавці. Зранку ми відчуваємо натхнення, щоб зробити все, як треба, а коли доходить до справи, то починаються проблеми… Навіть якщо ми знаємо, що нова звичка принесе користь усім – нам особисто, нашій родині, суспільству тощо, ми будемо сумлінно опиратися поведінковим змінам. Адже, як зазначає Ґолдсміт, ми стаємо геніями з вигадування причин, чому варто уникнути цих змін. Він виділяє 15 стандартних «відмазок». Мої улюблені серед них: «сьогодні особливий день» (або важкий, або святковий, або…), «у мене достатньо часу» (бу-га-га…), «якщо я змінюся, то стану несправжнім» (тому можна й далі зриватися на рідних…).

«Насправді, кожен день ми розпочинаємо, як роздвоєна особистість – частково лідер, частково послідовник – і протягом дня ці двоє дедалі більше віддаляються одне від одного».

Крім власних виправдань, є ще тригери або спускові механізми – це будь-які стимули, що мають потенціал нас змінити. Це може бути людина, подія, певна обставина. А наше оточення – це найпотужніший спусковий механізм, який не завжди діє нам на користь. І найгірше – ми погано усвідомлюємо його вплив на нас. Як приклад автор наводить ситуацію, коли ми приходимо в гості й несвідомо переймаємо поведінку своїх друзів. А ще багато з нас страждає прокрастинацією сонного часу. Це коли ми розуміємо користь сну, але за інерцією гортаємо вниз-вверх стрічку соцмережі й до пізньої ночі не йдемо спати.

«Насправді оточення – це невпинний пусковий механізм, що миттєво може перетворити нас із святого на грішника, з оптиміста на песиміста, зі зразкового громадянина на бандита і змусити утратити курс на того, ким ми хотіли стати».

Припустімо, ви знаєте, що б ви хотіли змінити в своїй поведінці. Як це зробити? Поділюся лише декількома порадами Ґолдсміта, які видалися мені найпрактичнішими.

  1. Визначте власні тригери або «спускові механізми». Наприклад, ви прагнете відмовитися від солодкого, щоб схуднути на 5 кг. Складіть список людей і ситуацій, які потенційно можуть впливати на вашу поведінку. Магазин з випічкою по дорозі на роботу, колега, яка постійно ласує смаколиками біля вас, або подруга, яка сповідує ЗСЖ і регулярно публікує в соцмережах пости, що мотивують правильно харчуватися. Після цього потрібно зрозуміти, як уникати чи пристосуватися до «спускових механізмів», що заважатимуть зміні вашої поведінки.  
  1. Перевірте силу активних запитань. Ґолдсміт рекомендує певний метод самообстеження – це коли ви складаєте перелік щоденних питань, щоб контролювати досягнення своїх цілей. І замість пасивних питань (Наскільки щасливим я був сьогодні? Наскільки я сьогодні схудла?), він радить ставити собі активні запитання. Що ж це за питання? Приклади: Чи зробила я сьогодні все можливе, щоб бути щасливою / дотримуватися правильного харчування / поплавати в басейні / покращити свої знання англійської?
  1. Опинилися наодинці зі своїм «спусковим механізмом»? Наприклад, з людиною, яка вас дратує чи провокує поводитися не зовсім правильно. Спробуйте механізм затримки AIWATT (Am I willing, at this time, to make the investment required to make positive difference on this topic? – Чи хочу я цього разу зробити необхідний внесок для покращення наявної ситуації?). Зупиніться й подумайте, як цього разу ви можете поводитися інакше.

Я не можу сказати, що в захваті від «Перемикайся. Стань тим, ким хочеш». Є певні цікаві ідеї, які хочеться спробувати. Однак їх можна було б викласти лаконічніше. А ще в мене є зауваги до перекладу. У мене трохи око сіпалося від надуживання англіцизму «тригери». Думаю, що його можна було б частіше заміняти на «спускові механізми». Але чого взагалі не можу зрозуміти, так це навіщо ж уживати слово «тінейджери» замість «підлітки»? Тому моя оцінка  3,5/5. А як вам?

Коментарі ()