#тексти
5 перших кроків до цікавого тексту

Мрієте навчитися писати цікаво й переконливо? Я теж. На жаль, це не так просто. По-перше, немає універсального рецепту ідеального тексту. По-друге, досконалість не знає меж. Але я хочу поділитися з вами дуже простими порадами, за допомогою яких ви зможете наблизитися до цікавого тексту.

 

1.     Пишіть простою людською мовою

Що це означає? Забудьте про незграбні канцеляризми, професійний жаргон, незрозумілі абревіатури й пафос. Не варто писати «вона перебувала в стані втоми» замість «вона втомилася», або «товариш не виказав ніякого подиву» замість «він не здивувався». Вільям Зінсер у своїй книзі «On Writing Well» пише: «Словесне сміття – це біда нашої країни. Ми, американці, душимо себе важкими оборотами, непотрібними повторами, помпезними завитками й безглуздим жаргоном». І здається мені, що це біда не тільки американців.

 

 2.     Уявляйте свого читача

Бабуся, програміст, студент, аналітик, вчителька… Для кого ви пишете? Що ви хочете йому чи їй розказати? Щоразу уявляйте свого читача. Як ви думаєте, він зрозуміє, про що ви пишете?

 

3.     Будьте лаконічними

Робіть короткі абзаци, формулюйте короткі речення, обирайте серед синонімів короткі слова. Чому це важливо? Тому що концентрація уваги людини невпинно падає. Якщо 2000 року, за результатами дослідження Microsoft, середній час концентрації людини складав 12 секунд, то в 2015 році – лише 8,25 секунди. Це гірше, ніж у золотої рибки, у неї принаймні – 9 секунд.

 

4.     Політь «бур’ян»

Напишіть перший варіант тексту. Перечитайте й видаліть усе зайве, банальне і те, що робить ваш текст слабшим – «бур’ян». Ось розповсюджені його види:

  • Мовні штампи – фрази, які часто першими спадають на думку й видаються напрочуд вдалими. По-перше, це шаблонні початки: «сьогодні спостерігається…», «у наші дні популярно…». По-друге, «засмальцьовані» фразеологізми або вислови: «культовий для всього покоління», «відкрити нові горизонти». По-третє, це «бла-бла-бла» формулювання:  «індивідуальний підхід»,  «широкий спектр послуг», «гнучка система знижок». Чому я їх так називаю? Тому що їх можна трактувати як завгодно, оскільки вони не дають чіткої інформації.
  • Пасивні дієслова. Цим дуже грішать держоргани й великі корпорації. Порівняйте: «розглянуто законопроект» і «Верховна Рада розглянула законопроект», «нами було прийнято рішення» і «ми вирішили». Як ви гадаєте, де більше впевненості й відповідальності? Недаремно ж Стівен Кінг писав: «Пасивні дієслова нагадують невпевнених коханців».
  • Віддієслівні іменники – це всілякі «надання послуг з розробки сайтів» або «виконання робіт з ремонту доріг». Заміняйте такі довгі «абракадабри» дієсловами. У першому випадку краще написати «створюємо сайти», а в другому – «ремонтуємо дорогу».
  • Скупчення іменників у родовому відмінку. «Наша робота – забезпечення безпеки об'єктів промисловості» – яскравий приклад, який свого часу мене вразив. А можна ж було написати по-людськи: «охороняємо заводи й склади».
  • Абстрактні або зайві прикметники й прислівники. «Вигідні умови», «дорогий годинник», «швидкий сервіс» – це абстрактні поняття, які можна тлумачити по-різному. Якщо не хочете непорозумінь, будьте конкретнішими. Наприклад: «Наш менеджер зателефонує вам протягом 15 хвилин». Крім того, є прикметники, які нічого нового не додають: жовта мімоза, кремезні дуби, високі хмарочоси… Теж саме стосується й деяких прислівників: радісно усміхнувся, міцно стиснув руку, голосно горлало. Без жалю відмовляйтеся від них.

 

 5.     Перевіряйте граматику

Мені подобається один вислів, на жаль, не знаю, хто є його автором. «Граматика – це як особиста гігієна. Ви можете не дбати про неї, але не дивуйтеся, якщо люди зроблять про вас відповідні висновки». І це стосується всього, що ви пишете – лист колезі, повідомлення в чаті другу, пост у соцмережі. Ось найпоширеніші помилки в українській мові:

 

Неправильно

Правильно

Нажаль

На превеликий жаль

Їх будинок

Привіз їх до їхнього будинку

У відповідності до, згідно закону

Відповідно до, згідно з

Приймати участь

Брати участь

По вечорам

Вечорами, по вечорах

Кращий фільм

Цей фільм кращий, ніж я думав. Це найкращий фільм року

 

Не знаєте, як правильно пишеться слово? Загляньте в онлайн-словник!

 

P. S. Я не вірю, що достатньо відвідати тематичний тренінг або прочитати книгу, щоб навчитися гарно писати. Це міф. Хочете краще писати? Пишіть. Третій лист буде трохи кращим, ніж перші два. Одинадцята колонка чи стаття буде значно краща, ніж перші десять. Я теж тут практикуюся... 

 

Фото: picjumbo.com

Коментарі ()