#мама_начитала
«Лінива мама». Завдання для розвитку

Пам’ятаю, коли ми з чоловіком відвідували курси для майбутніх батьків, у нас було заняття про ранній розвиток. Так от воно викликало неабиякий інтерес – усіх цікавило, що коли і як робити, щоб дитина виросла розумною. І не дивно – які люблячі батьки не прагнуть розвинути потенціал дитини? Особливо, коли зараз стільки можливостей і засобів «для розвитку». Спеціальні іграшки, картки, методики, курси, «розвивалки»… Вибір – очі розбігаються, а гаманець плаче. Та чи дійсно воно все треба? Десь інтуїтивно я відчула, що не треба підганяти час, запроваджувати уроки іноземної мови з пелюшок, купувати картки Домана, відводити в центр дитячого розвитку в 6 місяців… Інколи сумніви виринали: «Чи правильно я роблю? Чи не буде пізно?», але після книжки «Лінива мама. Завдання для розвитку» вони вже точно не повернуться.

«Я доволі скептично ставлюся до всіляких іграшок, «що розвивають», адже далеко не всі вони здатні розвивати дитину… Розвиває все-таки не іграшка, а спілкування з дорослим».

Я заліпила майже всю книжку наліпками, а потім ще виписала в блокнот най-най-найцікавіші ідеї. Тепер хочу поступово спробувати все на практиці. Зокрема, тут є 16 видів гри з хустинкою, ідеї для створення сортера власноруч удома й навіть ціла інструкція з використання калюжі… Ну, як не спробувати? А ще мені сподобалося, що авторка вчить бачити «інструменти для розвитку дитини» у звичайних речах: листя, насіння, зошит тощо. Крім того, вона нагадує, що важливо підлаштовуватися під дитину, а не сповідувати свої плани «сьогодні зліпимо грибочки».

«Якщо в певний момент дитина цікавиться машинкою, а не грибочками, значить, не варто витрачати енергію на те, щоб перемкнути її увагу з транспортного засобу на те, що росте в лісі, а скористатися потенціалом розвитку, прихованим у грі машинкою… За допомогою машинок можна формувати й закріплювати поняття кольору («А тепер зліпимо жовту машинку з чорними колесами»), розміру («А тепер зліпимо машинку, більшу за червону, але меншу за жовту»), форми («Колеса будуть круглі»…), швидкості («Синя машинка їде швидше, ніж червона»)». 

Та найголовніше, що Анна Бикова остаточно мене переконала:

  • розвиток дитини – це не обов’язково дорого, адже без спеціальних іграшок і курсів можна обійтися;
  • не потрібно виділяти купу часу для занять із дитиною, варто поєднувати з основними активностями протягом дня;
  • не треба поспішати нашпигувати дитину знаннями – після трьох не пізно;
  • найкраще для розвитку дитини – зацікавлений дорослий із фантазією, тоді кожна прогулянка корисна.

«Погоджуюся з тим, що в дошкільному віці в дитини високий потенціал розвитку. Але мені здається, що краще скеровувати цей потенціал до розвитку емоційного інтелекту, до тренування комунікаційних навичок, адже саме це в подальшому житті допоможе їй знайти своє щастя».

«… якось я зробила для себе відкриття щодо певних переваг поєднання занять із розвитку дитини з головними пунктами режиму дня. Досліди з водою в процесі купання, читання й політ фантазії перед сном, розглядання географічної карти за вечерею, усна лічба й розв’язання математичних задач дорогою додому… Сон, їжа, дорога та купання – усе це відбувається. А значить, і спеціального планування не потрібно для проведення занять із розвитку. Просто купання та вечеря триватимуть трішки довше».

«Якщо раптом дитина повідомить, що бажає стати президентом, не говоріть, що це «нереально». Жоден із батьків не може знати заздалегідь межі розвитку своєї дитини й вирішувати за неї «це ти зможеш, а цього не зможеш» – просто не має права. Може дитина чи ні – рішення самої дитини. Від батьків потрібна підтримка: «Почитаймо біографії президентів. Постараємося зрозуміти, які риси характеру допомогли їм цього досягти»».

Мінімум теорії, максимум цікавезних ідей, які хочеться втілювати на практиці. Мені дуже сподобалось! Буду радити цю книжку всім батькам.

Кому читати? Мамам, які шукають порад і натхнення, щоб виховати самостійну дитину.

  • Книжкова полиця 2018: 13/100
  • Жанр: нон-фікшн
  • Тематика: виховання
  • Країна: РФ
  • Кількість сторінок: 272
  • Час на прочитання: 2 дні
  • Переклад: 8-9
  • Моя оцінка: 10

Підготовлено для блогу Yakaboo.

Коментарі ()