#книги
Правила розвитку мозку дитини

Про виховання дітей я прочитала вже не одну книжку, але моєю найулюбленішою залишається «Правила розвитку мозку дитини» Джона Медіни. У ній автор – батько двох дітей і молекулярний біолог, що вивчає розвиток мозку, – спростовує багато міфів і ділиться результатами досліджень. Дуже цікаво пише про емпатію й таке поширене сьогодні гіпербатьківство. А ще пояснює від чого залежить розум, щастя й моральність дитини.

Мені сподобався анекдот, який наводить Медіна:

Третьокласник приходить додому й дає татові щоденника. Батько переглядає його і каже: «Як ти поясниш оці трійки та двійки?». Хлопчик зводить на нього очі й відповідає: «Краще ти мені скажи: це гени чи виховання?».

Тож спадковість чи виховання? 50/50. Автор пише, що це як зерно й ґрунт. Для гарного результату потрібні і хороші дані (гени), і сприятливі умови. 

 

Дитина розумна

Міфи

 • Якщо ставити музику Моцарта для ще ненародженої дитини, то це покращить її майбутні математичні здібності.
 • Перегляд немовлям відео з мовними програмами збільшить його словниковий запас.
 • Щоб підвищити інтелект дитини, їй потрібно брати уроки іноземної мови до трьох років.

Насамперед, автор наголошує, що інтелект – це більше, ніж IQ. Хочете сприяти розвитку мозку дитини в утробі? Забудьте про навушники для живота. Краще наберіть достатньо ваги, вживаючи здорові продукти, уникайте надмірного стресу й не забувайте про спорт.

Зерно або від чого ж залежить інтелектуальна обдарованість дитини?

 • Бажання досліджувати;
 • Самоконтроль;
 • Творчість;
 • Вербальне спілкування;
 • Тлумачення невербальних повідомлень.

Про вивчення іноземних мов Медіна пише, що до року дитина може сприймати звуки будь-якої мови, потім ці «дверці» зачиняються. Виправити ситуацію прослуховуванням записів не можна, зарадити може лише спілкування з живою людиною.

Ґрунт або як виростити розумну дитину?

 • Грудне вигодовування протягом року. Грудне молоко має інгредієнти, які потрібні для розвитку мозку дитини.
 • Багато говоріть з дитиною (різноманітність та кількість слів має значення, розмова підвищує IQ). Золотий стандарт – дві тисячі на годину.
 • Створіть умови для невимушеної гри – порожня коробка ліпше, ніж електронна іграшка.
 • Хваліть зусилля, а не розум. «Діти, зусилля яких заохочують, успішно розв’язують на 50-60% більше складних математичних завдань, аніж діти, яких хвалять за інтелект».

Автор радить відтермінувати знайомство дитини з телевізором, відеоіграми, інтернетом до двох років. І пояснює він це тим, що діти – напрочуд чудові імітатори. Ба більше, півторарічний малюк може імітувати подію, яку бачив лише один раз чотири місяці тому. Крім того, «те, що пропускаєте у мозок дитини, впливає на її очікування від світу, а згодом позначається не лише на здатності сприймати, але й на поведінці». Перегляд ТБ може викликати агресію й може призвести до проблем із концентрацією уваги в дітей віком до двох років, а після двох років обмежує час на активні вправи.

 

Дитина щаслива

Зерно або від чого залежить щастя дитини?

Імовірно, щастя залежить від генетики! Від уміння дитини налагоджувати й підтримувати соціальні зв’язки. Хочете, щоб дитина була щасливою? Допомагайте їй знаходити друзів і підтримувати з ними взаємини.

Ґрунт або як виростити щасливу дитину?

Щасливий шлюб – щаслива дитина. Понад 80% молодих батьків переживають кризу в стосунках. Рівень агресії інколи зашкалює. Основні причини: брак сну, соціальна ізоляція, нерівномірне навантаження та депресія. Ворожість між батьками може зашкодити мозку новонародженого та розвитку його нервової системи.

Що радить автор? Емпатію. Бачите, що ваш партнер відчуває «гарячі» емоції? Виконайте два простих кроки:

 1. Опишіть емоції, які, на вашу думку, ви спостерігаєте.
 2. Спробуйте вгадати їхню причину.

Теж саме з дитиною, наприклад, коли вона зчиняє істерику в магазині. Медіна радить дивитися, слухати й реагувати на поведінку дитини. При цьому не можна осуджувати емоції, їх потрібно визнавати й називати.

«Будьте готові входити в світ вашої дитини на регулярній основі і співпереживати тому, що ваша дитина відчуває».

 

Дитина моральна

Зерно: діти мають вроджене почуття добра й зла, однак часом кажуть неправду або роблять погані вчинки.

Ґрунт або як виростити чемну дитину?

Насамперед, батьки мають бути вимогливими, але чуйними. Також Медіна радить застосовувати:

 • Чіткі послідовні правила та винагороди. Правила потрібно пояснювати, і вони не можуть змінюватися залежно від настрою мами чи тата.
 • Негайне покарання (негативне підкріплення або покарання).
 • Похвала за хорошу поведінку.

Напишу детальніше про покарання. Автор радить негативне підкріплення – це коли дитина щось робить, щоб привернути увагу (розкидає книжки), ви замість того, щоб кричати на неї, не звертаєте уваги й робите так, щоб наступного разу не було чого розкидати. І не забуваєте хвалити за гарну поведінку (дитина роздивляється книжку, а не кидає). Коли ж діяти потрібно вже, то є прикладне покарання (дозволити зробити те, що дитина хоче, щоб вона переконалася, що так чинити не варто) або покарання шляхом вилучення (позбавити на якийсь час мультиків).

Щодо лупцювання, то воно створює більше поведінкових проблем, ніж інші види покарання. Автор пише, що воно продукує значно агресивніших, депресивніших, тривожніших дітей з нижчим IQ.

 

І наостанок – про гіпербатьківство

«Деякі батьки вважають, що розвиток мозку наче олімпійські перегони. Вони прагнуть, щоб їхня дитина будь-що перемогла на кожному етапі».

На жаль, я таких теж знаю. Декілька мов з пелюшок, десяток гуртків, напружений розклад, у якому не залишається місця для гри й власне дитинства. Медіна нагадує, що гіпербатьки часто забезпечують інтелектуальну успішність своєї дитини ціною її щастя. Такі батьки ще зазвичай люблять порівнювати своїх дітей з іншими, а це взагалі марна справа, бо немає двох однакових дітей, немає двох мозків, які однаково розвиваються. І виховання – це не перегони!

«Перша дитина – це мов ковток п’янкого напою, навпіл замішаного на щасті і страху та запитий відром змін, про які ніхто не попереджав».

Коментарі ()