#ЩоЧитатиЩобПисати
«Пиши, сокращай». Основні думки українською

Якщо ви ще не прочитали «Пиши, сокращай» Максима Ільяхова й Людмили Саричевої, раджу це виправити. Книжка стане в пригоді всім, хто пише. І пише не лише статті, прес-релізи, колонки, рекламні тексти, а й просто листи, чи дописи в соцмережах. Немає часу? Тоді я готова поділитися коротким конспектом. Українською. Де ви ще таке побачите?

Отже основні думки-поради:

1. Завжди пам’ятайте про користь для читача. Що ви хочете донести? І навіщо читачам читати ваш текст?

2. Вивчайте інформацію. До початку роботи над текстом. 

«Без досліджень і фактів будь-який текст – порожнє базікання».

3. Пишіть про складне просто. Це не значить примітивно. Використовуйте прості слова, короткі речення й абзаци. Я це називаю «писати людською мовою». 

«Мудрувати – завжди погана стратегія». 

«Краще просто про розумне, ніж складно про дурницю».

4. Уникайте загальновідомих фактів, штампів (нові горизонти, культовий для цілого покоління, команда професіоналів, комплексний підхід, широкий спектр послуг), канцеляризмів (довести до відома, з метою забезпечення безпеки) і брехні.

5. Відмовтеся від оцінок (смачні сніданки, вигідні умови, ефективна система). Натомість діліться з читачем фактами, розказуйте історії, наводьте приклади, щоб він зробив свої висновки. Але факти повинні бути корисними й зрозумілими читачам. 

6. Не зловживайте ввідними словами й зворотами (усім відомо, чесно кажучи, не секрет, у наші дні, на сьогоднішній день, останнім часом).

7. Більше дії в тексті, більше відповідальності. Порівняйте: «завершено будівництво нового заводу» і «компанія побудувала новий завод». Відчуваєте різницю? 

«Якщо в тексті багато дії, то це цікава рухома картина, за якою цікаво спостерігати. Якщо дії мало, то це натюрморт, за яким спостерігати менш цікаво. Щоб текст був цікавим, у ньому має бути дія».  

8. Не перевантажуйте. Слідкуйте за своїми реченнями й пам’ятайте: одне речення – одна нова думка. Зайві думки прибирайте. Складні речі пояснюйте поступово.

9. Перечитуйте ваш текст уголос. Переписуйте всі місця, які важко читати.

10. Не забувайте про смак і здоровий глузд. Це моя улюблена порада. Про неї важливо пам’ятати, щоб не заредагуватися й не перетворити текст на сухар.

 «Якщо після редактури текст вийшов механічним, неприроднім, нецікавим чи непотрібним – це погана редактура».

Я виділила найуніверсальніші поради. Автори ж описали свій підхід – інформаційний стиль – більш суворіше. І, на мій погляд, дотримуватися їхніх порад на 100% не можливо, але знати про них варто. Це як у митців – щоб творити, треба знати правила і вдало їх порушувати.

Хочете докладніше? Більше прикладів? Тоді прочитайте книжку повністю. 

Коментарі ()